Jak wybrać dobre drzwiPodłogi i drzwi należą do elementów wyposażenia wnętrza, które kupuje się na lata. Należy traktować je w kategorii inwestycji, dlatego decyzję należy dobrze rozważyć. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując stolarkę drzwiową.

Drzwi zewnętrzne - wizytówka domu

Drzwi wejściowe są specyficznym elementem wyposażenia, gdyż stanowią wizytówkę domu i jego mieszkańców. Podobnie jak samą elewację i otoczenie budynku, drzwi wejściowe mogą być widoczne dla wszystkich, nawet przechodniów. Z punktu widzenia estetyki, powinny się one komponować (stylem i kolorem) zarówno z bryłą budynku i elewacją, jak również ogrodzeniem. Inwestorzy coraz częściej szukają spójnych rozwiązań: drzwi i bram ogrodzeniowych oraz garażowych. Estetyka ma znaczenie, ale znaczniej bardziej istotne są względy bezpieczeństwa. O ile nie ma zabezpieczeń niemożliwych do pokonania, o tyle od jakości drzwi zależy jak szybko intruz wtargnie do domu. Producent powinien okazać stosowane certyfikaty i atesty potwierdzające, że dany model stanowi solidną barierę przed niechcianymi gośćmi. Na spokojnym śnie i bezpieczeństwie domowników nie warto oszczędzać zwłaszcza, że często detale decydują o jakości całego produktu, stąd warto sprawdzić parametry wszystkich elementów, w tym m.in. wkładek do zamków.

Solidne drzwi powinny być barierą nie tylko przed złodziejami, ale także chronić wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak hałas i warunki atmosferyczne. Koniecznie należy sprawdzić jaki jest współczynnik przenikania ciepła drzwi. Warto także upewnić się jakie materiały zostały użyte do ich produkcji – rodzaj stali, czy sposób zabezpieczenia drewna w dłuższej perspektywie czasowej wpływają na bezpieczeństwo i wygląd drzwi.

Cechy dobrych drzwi wewnętrznych

Wytrzymałość mimo upływu czasu i wysoka jakość wykończenia - to kryteria, które są stawiane zarówno drzwiom wejściowym, jak i wewnętrznym. Drugie z wymienionych pełnią inne funkcje, stąd w ich przypadku większe znaczenie ma estetyka i styl, w których są utrzymane. Wybór jest podyktowany aranżacją, w której utrzymane są wnętrza. Niezależnie od tego czy będzie to model klasyczny czy nowoczesny, warto zasięgnąć informacji o sposobie pielęgnacji drzwi, jak również zwrócić uwagę na wykonanie detali, które stanowią dopełnienie każdego produktu, bez względu na jego przeznaczenie.

 


Wróć do bloga