Okna drewniane czy PCV?Jednym z często zadawanych pytań przez naszych klientów jest to, które okna są lepsze, te wykonane z drewna, czy z materiału PCV? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, każda z opcji ma swoje zalety i wady, dlatego w dzisiejszym artykule poruszamy najważniejsze kwestie.

Stawiam na drewno

Cały czas uważane są za synonim luksusu, czy prestiżu, doceniane są przez najbardziej wymagających klientów. Przez to, że drewno jest surowcem mniej dostępnym od plastiku, a proces produkcji jest bardziej skomplikowany, ich cena jest znacznie wyższa. Co więcej, naturalny odcień drewna i widoczne w jego fakturze słoje nadają pomieszczeniu bardziej przytulny i ciepły charakter, okna wykonane z drewna można także pomalować na różne odcienie, co dodatkowo podkreśli atmosferę w domu. Okna drewniane gwarantują solidność wykonania i lepszą termoizolację w porównaniu do plastiku, jednak aby okna służyły na lata, muszą być odpowiednio konserwowane

Stawiam na plastik

Najistotniejszą zaletą okien wykonanych z PCV jest to, że nie wymagają kosztownej i czasochłonnej konserwacji przez okres nawet 40 lat. Co więcej, są odporniejsze na wilgoć i wodę. W porównaniu do okien z drewna są o wiele tańsze, a dzięki lekkości materiału, z jakiego są zrobione, są łatwiejsze w eksploatacji. Wadą okien z plastiku, szczególnie dla osób ceniących estetykę, może być ich kolor, na rynku dostępne są w wersji białej lub okleinowej, ewentualnie pomalowanej farbą drewnopodobną. Należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na okleinę lub farbę, kolor okna z czasem zacznie się zmieniać, a nawet odkształcać pod wpływem temperatury. 

Wybór okien nie jest sprawą prostą i oczywistą, przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z kilkoma producentami, porównać ceny poszczególnych modeli i zastanowić się, jakie parametry w danej chwili są dla nas ważniejsze.
Wróć do bloga